Produkowane obecnie urządzenia, maszyny i sprzęty mają ułatwiać życie korzystającym z nich osobom. Dzięki temu człowiek nie musi poświęcać dużo czasu i energii na wykonywanie konkretnych czynności, gdyż wyspecjalizowane sprzęty mogą wykonywać daną pracę za niego.
Wszelkie udogodnienia, oprócz zwiększania komfortu ich użytkowania, mają coraz częściej także tę cechę, że pozwalają dbać o środowisko. Coraz bardziej wyraźnie zaznaczający się trend w ekologicznym podejściu do życia sprawia, że z większą świadomością podchodzimy do wszelkich zakupów, począwszy od żywności i kosmetyków, aż po wyspecjalizowane urządzenia i systemy.
Coraz bardziej ekologiczne stają się wszelkie rozwiązania wykorzystywane przy budowie i wyposażaniu budynków mieszkalnych. Coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych montowane są kolektory słoneczne, które zbierają energię słoneczną i zamieniają ją na energię cieplną, przydatną chociażby do podgrzewania wody użytkowej.
W trosce o zmniejszenie zużycia energii, większą popularnością zaczynają się cieszyć także urządzenia wentylacyjne z wymiennikami ciepła, które są ekonomiczne, ekologiczne i niezwykle funkcjonalne. Wielu osobom wydaje się, że wentylacja, podobnie jak klimatyzacja, to bardzo droga inwestycja, na którą mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.
Właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań na osiedlach wychodzą z założenia, że wentylacja jest zbędnym luksusem. Tymczasem okazuje się, że urządzenia wentylacyjne nie są tylko fanaberią bogatych, przeciwnie - mogą okazać się niezwykle przydatne.
Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną? Stały dopływ świeżego powietrza jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W dobrze wywietrzonym pokoju lepiej nam się śpi, pracuje, uczy, odpoczywa. Świeże powietrze sprawia też, że jesteśmy bardziej odporni na choroby.
W przypadku korzystania z wentylacji mechanicznej, dzięki obecności filtrów powietrza, strumień powietrza, który dociera do wszystkich pomieszczeń w naszym domu, jest wolny od wszelkich bakterii i zarazków. Z takiego rozwiązania z pewnością ucieszą się alergicy, którzy dotąd, w okresie pylenia roślin, nie mogli sobie pozwolić na swobodną wentylację pokoi.
Oczyszczone z wszelkich pyłków powietrze kierowane jest kanałem wlotowym, a następnie rozdzielane do kolejnych pomieszczeń. W czasie, gdy świeży strumień powietrza jest nawiewany do naszych pokoi, powietrze stare, z dwutlenkiem węgla, jest wypychane do kanałów wylotowych. Dzięki odpowiedniej regulacji wentylacji, do pomieszczeń dociera taka sama ilość powietrza nawiewanego, co powietrza odprowadzanego.
Jeśli zależy nam na wprowadzeniu dodatkowych oszczędności, możemy rozważyć także montaż systemu wentylacyjnego z rekuperatorem. Zakup rekuperatora pozwoli nam na odzysk ciepła poprzez pobranie go z powietrza wywiewanego. Odzyskane ciepło wykorzystują rekuperatory do ogrzania powietrza nawiewanego.
Cieplejsze powietrze to większy komfort zimą, co przekłada się też na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu i mieszkania. Co jednak zrobić latem, gdy odzysk ciepła chwilowo nie jest nam potrzebny? Możemy założyć tak zwaną „kasetę letnią”, która sprawi, że urządzenie wentylujące, zamiast ogrzewać, będzie schładzać powietrze zasysane, dając tym samym namiastkę klimatyzacji.
Warto bowiem podkreślić, że wentylacja to nie to samo co klimatyzacja. Zadaniem klimatyzacji jest wyłącznie chłodzenie powietrza, bez jego wymiany.