Rekuperatory - charakterystyka wentylacji naturalnej.

Każdy właściciel nieważne jakiego rodzaju budynku wie, jak istotne znaczenie mają wentylacja i ogrzewania. Zdaje on sobie również sprawę, jak wzajemnie te dwa procesy na siebie wpływają i jakie problemy mogą z tego wyniknąć. Przede wszystkim negatywnym wpływem wentylacji na ogrzewanie jest fakt, że dochodzi do strat ciepła w liczbie ok. 50 procent. Oczywiście sama wentylacja jest działaniem niezbędnym, mającym pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Co więc w takim wypadku zrobić? Najlepiej jest skorzystać z wynalazku, którego dostarczyła nam współczesna technologia. Rekuperatory to urządzenie służące odzyskiwaniu straconego ciepła. Wyposażone są w dwa wentylatory i wymiennik ciepła. Rekuperatory pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporą ilość energii, są więc rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Wpływ rekuperatorów na wentylacje jest więc nieoceniony.

Oprócz wentylacji zrównoważonej wyróżniamy także wentylacje naturalną, inaczej zwaną grawitacyjną. Jak można się domyślić z drugiej nazwy ten system wentylacji wykorzystuje zjawisko konwekcji ciepłego powietrza. Ten strumień powietrza jest z kolei zastępowany świeżym, dzięki nieszczelnością w budynku.